بیان دیدگاه

چرا قانون پانایوتو در ایران اغلب جواب نمی‌دهد؟!

وبلاگ > درویش، محمد – یادداشت پیش رو به انگیزه‌ی مشاهده‌ای است که شاید برای شما هم بارها پیش آمده باشد؛ این که به نظرتان چرا فهم محیط زیست در ایران اغلب به نظر می‌رسد با 1ثروت بیشتر رابطه‌ی معناداری را نشان نمی‌دهد؟

صبح یکشنبه – سوم آذر 1392 – در زمانی که محور کرج به چالوس را برای رسیدن به همایش نوشهر – که داستانش را در یادداشت پیشین شرح دادم – می‌پیمودم، با منظره‌ای روبرو شدم که البته اغلب شما آن را دیده‌اید! ندیده‌اید؟ این که سرنشین یک خودرو چند صد میلیونیBMW – که تصویرش را می‌بینید – به راحتی آب خوردن، بطری خالی آب معدنی خود را از خودرو در حال حرکت خویش به بیرون پرتاب کرد و رفت!
اما چرا؟

2

چگونه است که در اینجا قانون مشهور پانایاتو جواب نمی‌دهد؟!
3

پروفسور تئودور پانایاتو (استاد دانشگاه هاروارد و رییس مؤسسه بین‌المللی مدیریت) در گزارش وضعیت جهان در سال 2002 که برای سازمان ملل متحد تهیه کرد، به صراحت نوشت: «در سطوح درآمدی پایین و مراحل نخستین توسعه، رشد درآمد با میزان بالاتر تخریب محیط‌زیست همراه است، امّا از آستانه‌ای به بعد، درآمد بیشتر به بهبود محیط‌ زیست اختصاص می‌یابد.» مفهوم سخن ایشان آن است که اگر جامعه‌ای دچار فقر شود، دیگر نمی‌توان از آحاد آن جامعه انتظار داشت که نسبت به تخریب محیط زیستش حساس باقی مانده و برای حراست از آن، هزینه کند.

شما چه فکر می‌کنید؟ پرتاب زباله به طبیعت ایران نشانه چیست؟ و چرا میزان اندوخته‌ی مالی آن پرتابگر، هیچ ربطی به دفعات پرتابش ندارد؟!

 

 

********************

Amir Masoud به نظرم در دنیای امروز پول محور همه چیز است. کما اینکه برای مصرف کاغذ، آب، بنزین، دستمال کاغذی، ظروف یکبار مصرف و سایر چیزها پول و هزینه اقتصادی تنها معیار تصمیم گیری است نه اثر زیست محیطی. آیا کسی حاضر است هزینه کند تا محصولش کمتر به زیست بوم فشار وارد کند? خیلی بعید است!

********************

Homeira Arshian چون مملکت کلا بی صاحاب است. تا زمانیکه بالادستان به هیچ چیز جز جاه طلبی و قدرت و انرژی هسته ایی و بازی های سیاسی فکر نمی کنن و فقط دارن برای رسیدن به پول و قدرت از سر و کله هم دیگه بالا می رن و برنامه ایی برای مملکت ندارن, چگونه می توان از مردم انتظار داشت تا به محیط زیست احترام بگذارن, مردم جدا از هم و حافظ منافع فردی خود. شاید فقط در صد کوچکی از مردم باشن که به صورت خود ساخته و یا آموزش های پراکنده به این دانش رسیده باشن. این رفتار فقیر و غنی نمیشناسه. ممکنه از هر نوع ماشینی این رفتار دیده بشه. من خودم به شخصه پراید, وانت نیسان, مزدا و … رو هم دیدم. موتور هم بوده….

********************

Ali Kadkhodazadeh اين قانون اصلا دروغ نمي‌گويد. ا شتباه در فهم ما از ثروتمندي است. ثروتمندي و احساس ثروتمند بودن يك احساس رواني- روحي است و الزاما با حساب بانكي افراد تعيين نميشود. در ادبيات اجتماعي ما اصطلاحي داريم كه به صورت عمومي به آن «پديده تازه به دوران رسيده‌ها» مي‌گويند. اين افراد باور ندارند كه ثروتمند هستند اما چون پولدار هستند از طريق نشانه‌ها و نماد‌ها مي‌خواهند به ديگران بقبولانند كه ثروتمند هستند البته آنها در گذر زمان و طي دوران به آرامش رسيده و مي بينيم كه رفتار معقولي مبتني بر جايگاه واقعي اقتصادي خود پيدا مي‌كنند. راننده اين اتوموبيل از گروه تازه به دوران رسيده‌ها است.

********************

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: