بیان دیدگاه

باز هم خوزستان در صدر خبرهای محیط زیستی

هوای تازه: بحران آلودگی محیط زیست، بحرانی ملی، منطقه ای و جهانی است. مبارزه با این بحران در هریک از این سطوح، از مبارزه برای خلع ید از سرمایه داران و دولت های حامی آنان7094cf2a-fea4-426a-b625-f3baba655f74 و جلوگیری از زیاده خواهی آنان جدا نیست. گزارشی که از آلودگی هوای خوزستان و تاثیر آن برکارگران و مردمی که در منطقه زندگی می کنندتهیه شده، بخوبی لزوم پیوند جنبش دفاع از محیط زیست سالم  را با جنبش آزادیخواهی اکثریت عظیم مردم کشورمان به نمایش می گذارد. آلودگی محیط زیست را با منبر و موعظه نمی توان برطرف کرد. بایستی که عاملین اصلی این آلودگی ها را به زیر کشید. گزارش کوتاه زیر بخوبی نشان می دهد که تولید برای سود منبع اصلی آلودگی ها در استان خوزستان است. تولید نیازمندی های جامعه با توجه به حفظ اکو سیستم منطقه یک مسئله است و تامین حقوق مردم ساکن در منطقه مسئله دیگریست. هردوی اینها از حقوق اساسی مردم ساکن در کشورمان است. وظیفه هر دولتی که از صندوق دارائی های ما ارتزاق می کند تامین هردوی این حقوق است، اما آنچه که در جمهوری اسلامی بطور خاص و هرکشور دیگری که از سودطلبی سرمایه حمایت می کند بطور عام، رخ می دهد امری دیگریست. آنها هردوی اینها را زیر پا می گذارند با این بهانه واهی که قصد دارندمنافع طرف مقابل را تامین کنند. حقوق کارگران را به انحناء مختلف نقض می کنند به این بهانه که تولید سالم هزینه دارد و در پرداخت این هزینه کارگران هم شریک هستند. منابع محیط زیستی را نابود می کنند به این بهانه که کارآفرین هستند و بایستی برای کارگران شغل ایجاد کنند. اما نتیجه چیست: فقر و بیکاری برای اکثریت مردم کشورمان، و محیط زیستی آلوده که نفس کشیدن در هوای سالم را برای همین اکثریت فقیر غیر ممکن می سازد در یکسو (ثروتمندان از قبل ویلاها و خانه های خود را در سواحل دریاها و ییلاقها برپا کرده اند)، و ثروت و مکنت برای سرمایه داران و دولتمردانی که یا خود عبای رژیم را برتن دارند و یا خودشان را به گوشه ای از این عبا اویزان کرده اند.

********************

آلودگی هوا سلامت ۱۵ هزار کارگر مناطق نفتی را تهدید می‌کند
خبرگزاری دولتی ایلنا / یک فعال کارگری در خوزستان نسبت به تهدید سلامت بیش از ۱۵ هزار کارگر شاغل در مناطق نفتی آبادان، خرمشهر و اروند کنار به دلیل وجود انواع آلاینده‌های معلق در هوای محل کارشان، هشدار داد.

«مصطفی نظری» نماینده محوری کانون شوراهای اسلامی کار در شهرستانهای آبادان و خرمشهر در تشریح جزئیات این خبر به ایلنا گفت: علت اصلی آلودگی این مناطق وجود پالایشگاه‌های نفتی و گازی و فعالیت انواع شرکتهای پتروشیمی است که گازهای آلاینده آن بدون تصفیه خارج و در هوای تنفسی کارگاه معلق می‌شوند.

این فعال کارگری با تاکید بر اینکه ذرات معلق سلامتی ۱۵ هزار کارگر شاغل در این مناطق را تهدید می‌کند، با ذکر مثالی از بی‌توجه‌ای برخی واحد‌های آلاینده به محیط زیست و به تبع آن کارگران، افزود: به عنوان مثال پالایشگاه آبادان واقع در مرکز شهر آبادان که یکی از واحد‌های قدیمی در این صنعت به شمار می‌رود به دلیل استفاده نکردن از فیلتر‌های تصویه هوا، سلامتی کارگران و ساکنین شهر را به خطر انداخته است.

او در خصوص اهمیت نصب فیلتر و سایر دستگاه‌های تصفیه هوا در واحد‌های آلاینده همانند پالایشگاه‌ها و واحد‌های پتروشیمی گفت: در نتیجه‌ی نصب نشدن دستگاهای تصفیه در پالایشگا‌ها و واحد‌های پتروشیمی، آلودگی‌ها در منطقه منتشر می‌شوند و عموم مردم بخصوص کارگرانی که در محیط باز از این هوا استنشاق می‌کنند در معرض انواع بیماری‌های تنفسی قرار گرفته‌اند.

این فعال کارگری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه بوی نامطبوع ناشی از مواد شیمیایی در نقاط مختلف شهر به مشام می‌رسد، گفت: فعالیت حداقل ۴۰ واحد پتروشیمی در شهرستان آبادان و بندر امام و سایر نقاط نفت‌خیز به آلودگی‌های زیست محیطی افزوده است.

نظری با اظهار تأسف از اینکه علی‌رغم آلودگی هوا، تا کنون مسئولان چاره‌ای برای حل این مشکلات زیست محیطی نیاندیشیده‌اند، افزود: اخیرا بارش باران‌های اسیدی به عنوان یکی دیگر از عوامل مهم تهدید کننده سلامتی نیروی کار شاغل در فضای باز مطرح شده است که عامل بسیاری از بیماریهای پوستی وریوی شده است.

نماینده محوری کانون شوراهای اسلامی کار در شهرستانهای آبادان، خرمشهر در ادامه اثرات بارانهای اسیدی را بر کارگران شاغل در واحد‌های شاغل در دریا‌ها و نزدیک سواحل بیشتر دانست و در مورد سایر آلایند‌های تهدید کننده سلامتی نیروی کار، تصریح کرد: ورود میلیون‌ها لیتر نفت خام به دریا‌ها بر اثر حوادث مختلف دریایی، تخلیه صد‌ها هزار لیتر زایدات نفتی ناشی از تردد وسایل نقلیه زمینی، دریایی و هوایی به محیط زیست، آلودگیهای ناشی از فعالیت صد‌ها پالایشگاه و مراکز صنعتی وابسته، حجم عظیم پساب‌های صنایع و عوامل متعدد دیگر، همه از عوامل تهدید سلامت نیروی کار در این مناطق به شمار می‌روند.

او در ادامه اضافه کرد: سال‌هاست که در کنار توجه به گسترش فعالیت‌های صنعتی و بالا بردن ظرفیت‌های تولید، از مدیران خواسته شده که به مسائل زیست محیطی و سلامت کارگران شاغل توجه ویژه‌ای کنند اما مسئولان در این زمینه غفلت کرده‌اند.

نظری در خاتمه گفت: امروزه در حالی شاهد افزایش نگرانی‌های نیروی کار در واحد‌های آلاینده هستیم که توجه و تدبیری از سوی مسئولان در خصوص رفع مشکلات بوجود آمده نمی‌شود، با اینحال این کارگران که دچار انواع بیماریهای ناشی از همین بی توجه‌ای‌ها شده‌اند ناچارند هزینه های زیادی را بابت مداوای بیماری خود و نزدیکانشان بپردازند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: