2 دیدگاه

به پلنگ شلیک نکرد

هوای تازه: درود بر نوروز حیدری، دامدار جوان و فهمیده؛ » اگر پلنگ تمام دام‌هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم !» روز به روز به تعداد کسانی که طبیعت را همانگونهresized_308253_904 که هست، دوست دارند افزوده می شود. روز گذشته خبری در سطح رسانه های داخلی منتشر شد که نشان از دید بالای یکی از شهروندان اهل لرستان بود. در حالی که پلنگی زیبا در کوههای لرستان به گوسفندان نوروز حیدری حمله کرده و بیش از چهل راس از گوسفندان وی را به هلاکت رسانده بود، وی آگاهانه از شلیک به این حیوان نادر خودداری کرده است. وی در مورد اینکه چرا از کشتن پلنگ خودداری کرده است می گوید:

قبلا هم در این کوه پلنگ دیده بودم؛ این حیوان خیلی زیباست، شما تا از نزدیک نبینیدش، متوجه حرف من نخواهید شد. به خدا قسم اگر تمام دام هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم. هر ساله بزغاله‌ها و بره‌های جدید متولد شده و دام‌هایمان دوباره زیاد می‌شوند اما اگر پلنگ از بین رفت، دیگر این کوه پلنگ نخواهد داشت. باز هم می‌گویم اگر تمام دام های من را تلف کرده بود، هرگز پلنگ را نمی‌کشتم. پدرم همیشه از خرس‌های این منطقه تعریف می‌کند؛ اینجا قبلا تعداد خیلی زیادی خرس زندگی می‌کرد اما مردم همه را کشتند و الان دیگر خرس توی کوه نیست. چند سال است که خرسی نیست و دیده نشده است. اگر عقابی در آسمان این کوه پرواز نکند، اگر کل و بزهای وحشی داخل کوه نباشند، اگر سر یک چشمه ده ها کبک آب نخورند، طبیعت لذت بخش نیست. من از شنیدن صدای آواز کبک ها توی این کوه خیلی بیشتر از خوردن گوشت آنها لذت می‌برم. این منطقه خیلی بکر و زیباست؛ من از طبیعت زادگاهم لذت می‌برم اما طبیعت هر چقدر بکر و زیبا باشد ،بدون جاندارانش هیچ لطفی ندارد.

1393580_574360792619183_261507642_n
در این میان اما، مسئولین به دنبال دوختن کلاهی برای خود از این نمد هستند. مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان ضمن تقدیر و تشکر از این دامدار در خودداری از وارد آوردن آسیب به پلنگ، گفته است: از کلیه دامداران تقاضا داریم در صورت حمله حیوانات وحشی از قبیل پلنگ،گرگ و غیره در اولین اقدام با اداره محیط زیست منطقه تماس بگیرند تا هم جرمی مرتکب نشوند و هم بتوانند خسارت وارده به دام‌هایشان را از ما طلب نمایند. امیدواریم مردم ایران زمین در کنار طبیعت باشند. شعار زیبائی است. اینگونه نیست؟ آری فقط شعار زیبائی است. فراموش نکنیم که در همین هفته گذشته فعالین محیط زیستی فاش ساختند که سازمان حفاظت از محیط زیست مجوز شکار برای تعدادی (احتمالا سه نفر) از مسئولین دولتی روسیه صادر کرده است. یا همین فعالین خبر حضور سه شکارچی اسپانیائی را با عکس و تفصیلات منتشر کرده و از مسئولین خواستار پاسخگوئی شده بودند. یا اصلا چرا خیلی دور برویم شکارچیان قطری که برای شکار بازها و عقاب های وحشی با مسئولین نظام قرارداد رسمی امضاء کرده بودند. همه اینها حاکی از این است که کارگزاران رژیم اسلامی تا آنجائی که مقدور است چوب حراج را به طبیعت و محیط زیست زده و هرچیزی را که توانسته به پول نزدیک کنند، کرده و به جیب زده اند. اما این مانع از این نمی شود که در مواردی این چنینی خود را حامی حیوانات وحشی و نادر معرفی نکنند.

********************

اگر تمام دام‌هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم

درود بر نوروز حیدری، دامدار جوان و فهمیده : اگر پلنگ تمام دام‌هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم !

ماجرا از این قرار است که وقتی محیط بانان از حمله پلنگ به گله در حال چرا در منطقه کوهستانی هشتاد پهلو ( لرستان) و تلف شدن دهها راس دام اهلی خبردار می‌شوند، برای تهیه گزارش و تنظیم صورت جلسه به همراه کارشناسان سازمان محیط زیست استان راهی منطقه شده و با دامداری مواجه می‌شوند که به رغم مسلح بودن به سلاح جنگی برنو، حتی لحظه‌ای به ذهنش خطور نکرده که برای نجات گله‌اش به سمت پلنگ تیر بیاندازد.

«نوروز حیدری»، دامداری که گله اش مورد حمله پلنگ قرار گرفته می‌گوید: هر روز صبح زود گله را می برم و غروب به روستا برمی‌گردانم. در منطقه کول پیر در ارتفاعات هشتادپهلو مشغول چرای دام‌ها بودم. نزدیک غروب آفتاب تصمیم گرفتم گله را جمع کنم و به پایین برگردم. هوا مه آلود بود و بزها پراکنده بودند. متوجه سروصدای غیرعادی بزها شدم و به سمت گله رفتم. دید خوبی در مه نداشتم. ناگهان متوجه شدم تعدادی از بزها زخمی شده یا در حال جان دادن هستند. جلوتر رفتم و دیدم یک پلنگ بزرگ گردن یک بز را گرفته و درخال خفه کردن حیوان بود.

هیچ کاری از دستم بر نمی‌آمد؛ پلنگ بزها را می گرفت و خفه می‌کرد. چند دام هم از کوه پرت به پایین پرت شدند. وقتی شروع به داد و فریاد کردم، پلنگ متوجه من شد و به سمت بالای کوه فرار کرد. گله تار و مار شده بود و بزها از ترس، پراکنده شده بودند، تا جایی که توانستم گله را جمع و جور کردم و دامهایی که سالم مانده و پیدایشان کرده بودم، به روستا برگرداندم. همان شب با محیط بان منطقه تماس گرفتم و ماجرا را با وی در میان گذاشتم.

او در پاسخ به این سوال که چرا سگ گله همراه ندارید، گفت: در آبادی سگ داریم ولی جایی که بزهایمان را به چرا می‌بریم، کوهستانی و خیلی صعب‌العبور است و سگ نمی‌تواند از صخره‌های آن بالا برود.

این دامدار جوان در ادامه با تاکید تلف شدن 44 راس بز از 140 راس بز و گوسفند گله‌اش، درباره چرایی استفاده نکردن از اسلحه خود گفت: همیشه اسلحه برنوی مجازم را همراه دارم. قبلا هم در این کوه پلنگ دیده بودم؛ این حیوان خیلی زیباست، شما تا از نزدیک نبینیدش، متوجه حرف من نخواهید شد. به خدا قسم اگر تمام دام هایم را هم می‌خورد، هرگز به طرفش تیر نمی‌انداختم.

وقتی خبرنگار از او می‌پرسد که آیا از صمیم قلب گفتید، اگر تمام دامهایتان توسط پلنگ تلف می‌شد آسیبی به این حیوان نمی‌زدید؟، پاسخ می‌دهد: خداوند به ما برکت می‌دهد. هر ساله بزغاله‌ها و بره‌های جدید متولد شده و دام‌هایمان دوباره زیاد می‌شوند اما اگر پلنگ از بین رفت، دیگر این کوه پلنگ نخواهد داشت. باز هم می‌گویم اگر تمام دام های من را تلف کرده بود، هرگز پلنگ را نمی‌کشتم.

پدرم همیشه از خرس‌های این منطقه تعریف می‌کند؛ اینجا قبلا تعداد خیلی زیادی خرس زندگی می‌کرد اما مردم همه را کشتند و الان دیگر خرس توی کوه نیست. چند سال است که خرسی نیست و دیده نشده است.

اگر عقابی در آسمان این کوه پرواز نکند، اگر کل و بزهای وحشی داخل کوه نباشند، اگر سر یک چشمه ده ها کبک آب نخورند، طبیعت لذت بخش نیست. من از شنیدن صدای آواز کبک ها توی این کوه خیلی بیشتر از خوردن گوشت آنها لذت می‌برم. این منطقه خیلی بکر و زیباست؛ من از طبیعت زادگاهم لذت می‌برم اما طبیعت هر چقدر بکر و زیبا باشد ،بدون جاندارانش هیچ لطفی ندارد.

آقای خبرنگار من از شما یک سوال بپرسم؟ اگر باغچه‌ای گل نداشته باشد یا دوتا گل پژمرده داشته باشد آن باغچه چه لطفی دارد؟!
مهندس بازگیر، مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره به پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفت: با اطلاع این دامدار به اداره محیط زیست، بلافاصله محیط بان منطقه و کارشناسان این اداره به محل اعزام شدند. پس از بررسی حادثه و تایید حمله پلنگ، مشخص شد 44 راس بز اهلی بر اثر حمله پلنگ تلف شده‌اند.

وی افزود: از طرفی از حضور پلنگ در این منطقه خوشحال شدیم و از سوی دیگر نگران تکرار حادثه و وارد آمدن آسیب از سوی دامداران به این گونه جانوری ارزشمند هستیم؛ از این رو ضمن تشکیل پرونده، درصدد جبران خسارت وارده به این دامدار هستیم.

بازگیر ضمن تقدیر و تشکر از این دامدار در خودداری از وارد آوردن آسیب به پلنگ، گفت: از کلیه دامداران تقاضا داریم در صورت حمله حیوانات وحشی از قبیل پلنگ،گرگ و غیره در اولین اقدام با اداره محیط زیست منطقه تماس بگیرند تا هم جرمی مرتکب نشوند و هم بتوانند خسارت وارده به دام‌هایشان را از ما طلب نمایند. امیدواریم مردم ایران زمین در کنار طبیعت باشند.

منبع خبر: سایت تابناک

2 دیدگاه برای “به پلنگ شلیک نکرد

  1. […] برای خواندن بقیه مطلب اینجا کلیک کنید […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: